annu black
annu black
annu black

annu black

135,20 € 169,00 €
Alin hinta viimeisten 30 päivän aikana: 135,20 €
sis. 25.5 % ALV
merinovillamekko
Loppunut

Musta ihanan pehmeä 100% mulesingvapaa merinovillaneulosmekko on neulottu ja ommeltu Suomessa.

onesize-koko, katso mekon mitat kuvasta ja vertaa omiin mittoihisi.

Mekko on malliltaan väljähkö ja hieman laatikkomainen. Puoliitkät hihat ja pääntiellät 'resori'. Mekon takana on pitkittäissauma.  

Merinovillan hoito-ohjeet:

Ensisijaisesti suositellaan tuuletusta, mutta jos neuleesi vaatii pesua niin pese 30-asteisessa vedessä joko käsin taipesukoneen villapesuohjelmalla käyttäen nestemäistä villan pesuun tarkoitettua pesuainetta.

Pese neule nurinpäin käännettynä. Älä hankaa vaan puristele varovasti. Neuletta ei saa liottaa. Pesu- ja huuhteluveden lämpötilan tulee olla sama koko ajan. Huuhtele huolellisesti ja taputtele liika vesi neuleesta käärimällä se pyyhkeen väliin.

Muotoile neule kuosiinsa ja kuivaa neule tasossa.Silitä nurjalta puolelta yhden pisteen lämmöllä, voit käyttää höyryä.

Mikäli neuleeseen syntyy nyppyjä kannattaa neule pestä ja silittää [pesuja silitys tiivistää neuleen kuitua ja ehkäisee nyppyjen muodotumista]. Voit myös käyttää nukanpoistoon soveltuvaa nukkakampaa tai paristokäyttöistä nukanpoistajaa, mutta varovasti.

Säilytä neule kesän yli huollettuna esimerkiksi isossa minigrip-pussissa